Ana Sayfa » Marmaris Çevresi

Bozburun

bozburun_harita

Marmaris’in 50 km. Batısında kalan, çam, çiçek ve kekik balı ile ünlü bir köyümüzdür. Turizm bakımından bölgenin en bakir yerlerinden biridir. Yaklaşık 1000 yıllık ulu bir ağaç burada bulunmaktadır. Köyde, 26 Ekim – 28 Ekim tarihleri arasında Uluslararası Bozburun Gulet Festivali kutlanmaktadır.

bozburun_amphorasBozburun, küçük bir balıkçı kasabası görünümünde olsa da ekonomik olarak benzerlerine oranla çok canlıdır. En büyük ekonomik kalemi gulet imalatı ve işletmesi olan Bozburun, 2004 yılında merkez limana kayıtlı olan 183 guletiyle Türk turizminin gelişimine çok büyük katkı sağlamıştır.

“Karya” isimli eserin yazarı Bilge Umar’a göre Bozburun’un geçmişi M.Ö.2000 yılllarına kadar uzanmaktadır. Karia halkı bu yöreyi Larymna, insanlarını da “Kum halkı” diye adlandırır.

Asar Tepesi üzerinde Larymna yerleşiminin az da olsa kalıntıları bulunur. Tepeye çıkış yaklaşık 45 dakika sürer. Sur parçaları, mezar kalıntıları çevreye dağılmıştır. Tepede güzel bir manzara sizi bekler.

7 Şubat 2009
Puanla (Toplam puanı: 1)
Loading...
Önceki konu: Marmaris Kalesi ve Arkeoloji Müzesi
Sonraki konu: Serçe Limanı

Bu yazı ile ilgili yorumlarınızı, eksik bulduğunuz yerleri ve sorularınızı aşağıda yazabilirsiniz. Bu konu haricindeki sorularınızı forumda sorabilirsiniz.

Ayrıca kendi sitenizden geri izleme (trackback) yapabilir, bu yazıya yapılacak yorumlara RSS yoluyla ulaşabilirsiniz.