Ana Sayfa » Bilgi Deposu

Hangi rotayı tercih edelim?

En başta tüm rotalarda, şimdiye kadar girmediğiniz kadar temiz bir denizde yüzeceğinizi belirtmek lazım. Rotaların birbirinden farklı sayılabilecek özellikleri vardır. Marmaris’i bir referans çıkışı olarak alırsak, Marmaris’in kuzeyindeki rotalar (Bodrum, Gökova, Datça gibi) Marmaris’in güneyine göre biraz daha serin olabilir. Mavi yolculuğa çıkacağınız aya göre bu dikkate alınabilir. Yani Temmuz Ağustos aylarında Marmaris kuzeyi tercih edilebilir.

Diğer yandan bunun dışında da pek çok kriter vardır. Örneğin bazı rotalar (Marmaris-Fethiye) gibi çok popülerdir. Popüler olmasından ötürü mavi yolculara çevre hizmetleri de fazladır; Deniz aktiviteleri (Banana, parasailing gibi), sık sık teknenizin yanına yaklaşıp bu hizmeti almaya davet edebilir, yörenin halkı, gözleme, ekmek vb üretimlerini aynı şekilde ayağınıza getirir. Daha bakir rotalarda ise bu imkanlar daha azdır.

İlk mavi yolculuk turunuzda Göcek koylarını görebileceğiniz bir rotayı (Marimaris-Fethiye veya Fethiye-Göcek gibi) tercih edebilirsiniz.

İki haftalık bir tura çıkacaksanız Marmaris-Kaş veya Fethiye-Kaş size iyi gelecektir. Bir haftalık turlarda da bu rotayı deneyebilirsiniz ancak daha uzun zaman ayırmanız daha iyi olacaktır.

Vizenizi kolaylıkla alabilecekseniz veya hazır Şengen vizeniz varsa Yunan Adaları da güzel bir alternatiftir.

Olabildiğince sakin koylarda olmak, az yol almak istiyorum derseniz de Hisarönü Körfezi içinde zaman geçirebilirsiniz.

Siz de önerilerinizi yorum alanına yazarak bizlerle paylaşabilirsiniz.

.

1 Şubat 2009
Puanla (Tıklayıp puanlayın)
Loading...
Önceki konu: Ne kadar para harcanır?
Sonraki konu: Evcil hayvan götürebilir miyiz?

Bu yazı ile ilgili yorumlarınızı, eksik bulduğunuz yerleri ve sorularınızı aşağıda yazabilirsiniz. Bu konu haricindeki sorularınızı forumda sorabilirsiniz.

Ayrıca kendi sitenizden geri izleme (trackback) yapabilir, bu yazıya yapılacak yorumlara RSS yoluyla ulaşabilirsiniz.