Ana Sayfa » Marmaris Çevresi

Loryma Limanı (Bozukkale)

Günümüzde ve tarihte önemli bir yere sahip olan Bozukkale yüzyıllar öncesinde savaş gemilerinin, bugün ise gezi teknelerinin mola yeri olarak kullanılıyor. Dar girişi nedeniyle korumalı doğal alanı içinde Poloponnes deniz savaşında Loryma Limanı Atina Gemileri tarafından sığınak olarak kullanılmış. M.Ö. 395 yılında Atinalı kumandan Canon, Cnidus savaşı öncesi gemileri burada toplamış. Yine M.Ö. 305 yılında Antigonus’un oğlu Demetrius, Rodos’a yaptığı saldırının hazırlıkları için Loryma limanını seçmiş. Rodoslular Döneminden kalma savunma amaçlı Loryma Kalesi günümüze gelen en sağlam yapı olarak belirtiliyor. Kale, dar ve uzun planlı olup içi işlenmiş düzgün kesilmiş tonlarca ağırlıkta taş bloklarla örülmüş. İki ucunda kule, iç taraflarında sarnıç, orta kısımlarında dokuz adet kare kule barındırıyor. 10 dakikalık bir sürede tırmanıp, gezilmesi kolay olan kaleden koyun panoromik manzarasının seyrine doyum olmuyor. Bozukkale liman girişi solunda 1. koyda geçmiş yıllarda bölgeyi korumak amacıyla gümrük, karakol kurulmuş. Şimdi ise turistlere yatlara hizmet veren bir kır lokantası bulunuyor. Akvaryum gibi net sulara sahip koyun kıyıları 4 metre derinlikte olup, ince kum plajlar, Kızılığrıp isimli koyda bulunuyor. Genellikle koya Alman, İngiliz, Fransızlarla, Ağustos ayında İtalyanlar yat bağlıyor. Zeytin ağaçları ile kaplı bu koyda deniz seviyesinde rüzgar az esiyor.

Bu nedenle en güvenli demiri Bozukkale Kaledibinde atabiliyorsunuz. Sahilde bulunan Ali Baba restoran denize atılmış sabit hazır demiri (Tonos) yat bağlamak isteyenlere ücretsiz veriyor. Tekne sayısı artınca manevra sırasında tekne demirlerinin birbirine dolaşmaması için hazır demir tercih ediliyor. Mavi Yolculuk teknelerince mutlak ziyaret edilen Bozukkale’de tekne için yer ayırtıldığı dönemler oluyor. Yat yolcuları balık ve kuzu fırın yemek için rezerve yapıyorlar. Mönüde karavida, ahtapot, kalamar ızgara, güveç, semizotu salatası, müjver, sivit olarak adlandırılan ev yapımı baklava bulunuyor. (http://www.sihirlitur.com’dan alıntılanmıştır)

8 Şubat 2009
Puanla (Toplam puanı: 2)
Loading...
Önceki konu: Serçe Limanı
Sonraki konu: Datça

Bu yazı ile ilgili yorumlarınızı, eksik bulduğunuz yerleri ve sorularınızı aşağıda yazabilirsiniz. Bu konu haricindeki sorularınızı forumda sorabilirsiniz.

Ayrıca kendi sitenizden geri izleme (trackback) yapabilir, bu yazıya yapılacak yorumlara RSS yoluyla ulaşabilirsiniz.