Ana Sayfa » Bilgi Deposu

Ne kadar para harcanır?

Mavi Yolculuk, maliyeti oldukça yüksek bir tatil gibi düşünülür. Buna, ünlülerin ultra lüks yatlarla ege koylarında gezmelerinin magazin dünyamızda “filanca kişi mavi yolculukta görüntülendi” şeklinde haber olmaları olabilir. Halbuki mavi yolculuk pek çok alternatifine göre uygun bir seçenektir.

Maliyet, mavi turu kabin kiralama mı yoksa tekne kiralama şeklinde yapmanıza bağlı olarak değişecektir. Ayrıca tarih de çok önemli. Çünkü Ağustos ayı en yüksek olmak üzere fiyatlar değişecektir. Aşağıdaki fiyatları, genelde acentelerin euro bazında fiyat vermelerinden dolayı biz de euro olarak yazıyoruz.

Kabin Kiralama:

Tekneye: Bir grup oluşturarak tekne kiralayamıyorsanız teknelerdeki kabinleri kiralayarak mavi yolculuğa çıkabilirsiniz. Mayıs ayında kişi başı yaklaşık 250 €, Ağustos ayına kadar artarak 400-450 € civarında fiyat alabilirsiniz. Bu fiyatlar iki kişilik kabinde kişi başı fiyatlardır. Eğer ben tek başıma bir kabinde kalacağım derseniz bu ücretlerin  %50-%60 fazlasını gözden çıkarmanız gerekir. Fiyatlar tam pansiyondur. Yani tüm yemekler dahil, içecekler hariçtir.

İçecekler: Kabin kiralamada içecekleri -su dahil- tekneden almanız gerekir. Dışarıdan içecek getirmeniz hoş karşılanmayacaktır. Çünkü tekne sahipleri acentelere tekneyi kiralarken bardan elde edecekleri geliri de göz önüne alırlar. Turun sonunda, tur boyunca içtiğiniz içecekler hesaplanır ve ödemeyi kaptana yaparsınız. Bu nedenle yanınızda nakit olmasında fayda var. İçecek fiyatları makuldür. Bir marketten pahalı, ancak bir bardan ucuz olacaktır. Bir hafta boyunca çok içerseniz 70-80 € da içeceklere ayırmanız gerekir.

Eğlence ve ekstralar: Çeşitli koylarda parasailing, banana, jet ski gibi su aktiviteleri yapmak,  ayrıca tekneye yanaşan satıcılardan dondurma, yöresel yiyecekler satın almak da sizin kontrolünüzde.

Bahşiş: Tekne mürettebatına eğer memnun kalmışsanız bahşiş bırakmak da bir gelenek oldu. Ne kadar derseniz bunun için bir miktar belirlemek zor. Ama gönlünüzden kopan ne olursa olsun memnuniyet yaratacaktır. Tekneye ödediğiniz ücretin %10’u gibi düşünebilirsiniz. Yani 25-50 € bahşiş bırakılabilir. Herhangi bir restaurantta bir öğün için ödediğiniz ücrete mukabil 5-10 TL bahşiş bırakıldığını düşünürsek, teknedeki mürettebat size 7 gün boyunca üç öğün servis yapacak :)

Tekne Kiralama:

Tekne kiralamada da turunuzun tarihi, tekne kapasitesi ve tekne türüne (standart/lüks vb) bağlı olarak kişibaşına düşecek ücret değişecektir. 3-4 kabinli guletlerden 8-9 kabinli guletlere kadar alternatifler vardır. Yüksek sezonda yani Ağustos ayında standart (klimasız) 6 kabinli bir tekneyi ortalama 3.500 – 4.000 €’ya kiralayabilirsiniz. Kiralama ücretleri teknenin yaşına vb kriterlere göre değişkenlik gösterebilir. Ayrıca kumanyayı (yemek malzemeleri) siz belirleyip satın alabilirsiniz. Veya teknenin aşçısından listeyi isteyip satın alıp tekneye getirebilirsiniz. Dilerseniz kumanyayı kaptanın almasını da talep edebilirsiniz. Her halukarda yemekler aşçı tarafından hazırlanıp servis edilecektir. Yemekler kişibaşına haftalık 80-90€’ya mal olabilir.

Tekneyi kiraladığınızda içecekleri teknenin barından almanız gerekmez. İçeceklerinizi kendiniz satın alıp tekneye getirebilirsiniz. Mürettebat buzdolabına yerleştirecektir.

Eğlence ve ekstralar için kabin kiralamada yazılanlar geçerlidir.

Yazılanların yardımcı olabilmesi umuduyla…

.

1 Şubat 2009
Puanla (Tıklayıp puanlayın)
Loading...
Önceki konu: Kabin kiralama nedir?
Sonraki konu: Hangi rotayı tercih edelim?

Bu yazı ile ilgili yorumlarınızı, eksik bulduğunuz yerleri ve sorularınızı aşağıda yazabilirsiniz. Bu konu haricindeki sorularınızı forumda sorabilirsiniz.

Ayrıca kendi sitenizden geri izleme (trackback) yapabilir, bu yazıya yapılacak yorumlara RSS yoluyla ulaşabilirsiniz.