Ana Sayfa » Bodrum Çevresi

Sedir Adası

Bodrum Sedir Adasi

Sedir Adası

Eşine başka hiç bir yerde rastlayamayacağınız küçücük bir kumsalı ve önünde olağanüstü berrak bir suyu olan bu adanın bir diğer adı da Kleopatra Adası’dır.

Adadaki kumun Kraliçe Kleopatra ve Romalı Komutan Antonius için özel olarak Mısır’dan taşındığı rivayet edilir. Ancak bu anlatım yalnızca abartılı turistik bir masaldır. Adanın kuzey kıyısındaki kumlar, özel biçimde oluşan kalker damlacıklarıdır ve Ege ve Akdeniz’de Sedir Adası dışında sadece Girit Adası’nda görülür. Ne yazık ki bu kumlar öze koruma altında olmalarına rağmen yağmalanıyor. Özel jeolojik oluşumlar sonucu ortaya çıkan kumlar giderek azalıyor. Bu özel kumun diğer özellikleri arasında ateşte yanıyor, sodalı suda kendiliğinden çoğalıyor ve büyüteç altında incelendiğinde hareket ediyor olmasıdır. Karbonatlı çamurun bir çekirdek etrafında birikmesiyle oluşan kumların denize kattığı eşsiz güzellikteki renk de, Ada’nın görülmeye değer olan diğer özelliklerinden biridir.

Ayrıca Kedrai kentinin kalıntılarını da adada gezebilirsiniz; burada halen sağlam bir antik tiyatro bulunmaktadır. Bir açık hava müzesi niteliğindeki adayı gezmek için kendinize zaman ayırmanızda fayda bulunuyor. Adada lokanta ve duş/tuvalet bulunduğunu da ekleyelim. Daha ayrıntılı bilgi almak için www.sediradasi.com adresini ziyaret edebilirsiniz.

7 Şubat 2009
Puanla (Tıklayıp puanlayın)
Loading...
Önceki konu: Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesi
Sonraki konu: Datça

Bu yazı ile ilgili yorumlarınızı, eksik bulduğunuz yerleri ve sorularınızı aşağıda yazabilirsiniz. Bu konu haricindeki sorularınızı forumda sorabilirsiniz.

Ayrıca kendi sitenizden geri izleme (trackback) yapabilir, bu yazıya yapılacak yorumlara RSS yoluyla ulaşabilirsiniz.