Ana sayfa » Bodrum – Gökova – Bodrum

Bodrum – Gökova – Bodrum

1.Gün
Saat 14:00 dolaylarında tekneye binilir. Çeşitli nedenlerle (uçak saati vb) bazı yolcular geç kalabilirler. Benzer şekilde erken gelenler de eğer teknenin durumu uygunsa kaptana danışarak 14:00′ten önce tekneye eşyalarını bırakabilir. Hep “hoşgeldin kokteyli”nden bahsedilir ama mavi yolcuların aynı saatlerde tekneye ulaşmamalarından veya ulaştıklarında da hemen odalarını yerleştirmek istemelerinden bu pek uygulanmaz. Kabin kiralamalarda genellikle önce gelen istediği kamaraya yerleşir. Herkes geldikten sonra kaptan, mavi yolculara yapacakları yolculuk ve tekne kuralları hakkında kısa bilgi verir. Standart olarak ilk gece Bodrum Limanı’nda yatılır (elbette teknede) ancak tüm yolcular ortak karar verirse akşamüstü gecelemek üzere yakın koy/adalardan birinde geceleme yapılabilir. Akşam yemeği teknede yenilecektir. Bodrum’un gece hayatını yaşamak için Bodrum’da kalınabilir. Gece dilediğiniz saatte teknenize dönebilirsiniz. Limanda teknenizin yerini aklınızda tutmak için çevredeki yerlere dikkatli bakın.

Liman işlemleri için tüm yolcuların isimleri (ve bazen kimlik fotokopileri) gerektiğinden, limandan ayrılmadan önce kaptanınız kimliklerinizi rica edebilir. İşlemler için sizin herhangi bir yere gitmeniz gerekmemektedir. Liman işlemlerinin yaklaşık bir saat süreceğini de hatırlatalım.

2.Gün (http://www.maviyolcular.com)
Gece Bodrum Limanı’nda kalınmışsa muhtemelen kahvaltı da limanda yapılacaktır. Ardından liman işlemleri de bitirilip açılabilinir. Liman işlemleri için sizin yapmanız gereken bir şey yoktur. Mürettebat gerekli olan şeyleri halledecektir. Limandan ayrılıp yakındaki Kara Ada’ya uğranır. Ve özlediğiniz deniz emrinize amadedir. Eğer zaten gece limandan ayrılıp Kara Ada’da gecelemişseniz hemen kahvaltı sonrası Gökova Körfezi’nin yeşil doğal limanı Çatı’ya veya Yedi Adalar’a doğru seyre başlanabilir. Buraya ulaşmak 3 saat kadar sürecektir. (Yedi Adalar için +1 saat daha seyir gerekli) Bu seyir sırasında hava durumuna göre yelken de açılabilir. Çam kaplı koylarla dolu bölgede tüm günü geçirebilirsiniz. Geceleme de eşsiz çam kokusu içinde bu bölgede yapılacaktır. (http://www.maviyolcular.com)

Not: İlk geceyi limanda geçirmek durumunda kalacaksanız, herkes yatmadan tüm arkadaşlarla konuşup sabah çok erkenden yola çıkmayı kaptana önerebilirsiniz. Kahvaltıyı yolda da yapmanız mümkün. Böylece şehirden uzaklaşıp bir an önce koylara kavuşabilirsiniz. Elbette liman işlemlerinin halledilmiş olması lazım.

3.Gün
Kahvaltıyı Çatı’da şehrin tüm karmaşasından uzak bir şekilde yaptıktan sonra bu kez Yedi Adalar’a doğru gidilebilir. Gün içinde değişik koylarda yüme molası vermek de mümkün. (http://www.maviyolcular.com)
Geceleme için ise Küfre’yi önerebiliriz. Bu koyda karaya çıkıp, günlük ormanı içinde biraz yürüyebilirsiniz. Yürüyüşten döndüğünüzde akşam yemeği hazır olacaktır. Yemek öncesi akşam denizi de güzel gelebilir :)

4.Gün
Kahvaltıya oturmadan önce denize girin. Hatta bunu alışkanlık haline getirip her sabah tekrarlayın :) (http://www.maviyolcular.com)
Kahvaltıdan sonra ise 1-1,5 saat ilerideki koylara geçebilirsiniz. Genelde Löngöz’de öğlen yemeği yenilir ve gece için Karacasöğüt’e demir atılır. Karacasöğüt’ten minibüsle (veya bulursanız taksiyle) Marmaris’e gitmeniz mümkün. Ama Marmaris’e gitmek istiyorsanız erken saatlerde Karacasöğüt’e varması için kaptanla görüşmek gerekli. Gece Karacasöğüt’te geçirilecektir.

5.Gün
Karacasöğüt’te kahvaltı yapılır. Daha sonra öğle yemeğinin de yenileceği Sedir Adası’na (Kedrae) geçilir. Eşine başka hiç bir yerde rastlayamayacağınız küçücük bir kumsalı ve önünde olağanüstü berrak bir suyu olan bu adanın bir diğer adı da Kleopatra Adası’dır. Adadaki kumun Kleopatra ve Antonius için özel olarak taşındığı rivayet edilir.

Geceleme ve akşam yemeği için ise genellikle İngiliz Limanı’na gidilir. Birinci Dünya Savaşı sırasında İngiliz savaş gemilerinin Alman gemilerinden kaçarken saklanmak için bu koyu kullanmaları nedeniyle burası İngiliz Limanı olarak bilinmektedir.

6.Gün
Kahvaltıdan sonra körfezin kuzey sahilinde Gökova’da turkuaz renginin en belirgin olduğu Akbük yakınlarındaki koylarda yüzme ve öğlen yemeği için demirlenir. Buradaki yemek ve yüzme molasından sonra Çökertme’ye doğru yaklaşık 2 saatlik bir seyir başlar. Yol alırken Ören (antik Keramos kenti) yakınındaki Gökova santrali ve onun devasa bacası önünden geçeceksiniz!! (http://www.maviyolcular.com)

Geceleme Çökertme yakınlarında olacaktır.

7.Gün
Kahvaltının ardından Kise Bükü’ne, Orak Adası’na veya Çiftlik dolaylarına hareket doğru hareket edilir.
Öğleden sonra Bodrum’a yakın koylardan birine veya limana geçilir. Bizim tavsiyemiz elbette koylardan birinde (Adaboğazı gibi) gecelemeniz.

8.Gün
Eğer limanda kalınmadıysa kahvaltı hazırlanırken tekneniz limana doğru yol alacaktır. Son defa yüzmek isterseniz elinizi çabuk tutup denize girin.

Kahvaltı hüzün içinde yapılacaktır. Herkeste, bir sonraki yıl yapılacak mavi yolculuğun planları başlar bile. Bu hüznü dağıtır ancak kaçınılmaz şekilde tekneden ayrılış vakti gelir. (Bu sırada kaptana bir hafta daha devam etmek için ne yapmak gerektiğini de sorabilirsiniz :) )

Mürettebat bu sırada harıl harıl tekneyi temizlemeye başlamıştır.
Saat 10:00 dolaylarında tekneden ayrılınır. Eğer teknenin başka bir limana gidip yolcu alması gerekmiyorsa çantalarınızı bir süre daha teknede tutabilirsiniz.

Ayrıca bakınız:

Puanla (Tıklayıp puanlayın)
Loading...

Bu yazı ile ilgili yorumlarınızı, eksik bulduğunuz yerleri ve sorularınızı aşağıda yazabilirsiniz. Bu konu haricindeki sorularınızı forumda sorabilirsiniz.

Ayrıca kendi sitenizden geri izleme (trackback) yapabilir, bu yazıya yapılacak yorumlara RSS yoluyla ulaşabilirsiniz.