Ana sayfa » Marmaris – Datça – Marmaris

Marmaris – Datça – Marmaris

Aşağıda, günlere göre güzergah bulunuyor ama bunlara aynen uymak da şart değil. Mavi Yolcuların ortak isteğine ve teknedeki su miktarına göre beğendiğiniz yerlerde daha uzun süre kalmak da mümkün. Elbette son karar, hava şartlarına göre hareket edecek olan kaptanındır.

1. Gün:
Marmaris’te saat 14:00 dolaylarında tekneye binilir. Çeşitli nedenlerle (uçak saati vb) bazı yolcular geç kalabilirler. Benzer şekilde erken gelenler de eğer teknenin durumu uygunsa kaptana danışarak 14:00’ten önce tekneye eşyalarını bırakabilir. Hep “hoşgeldin kokteyli”nden bahsedilir ama mavi yolcuların aynı saatlerde tekneye ulaşmamalarından veya ulaştıklarında da hemen odalarını yerleştirmek istemelerinden bu pek uygulanmaz. Kabin kiralamalarda genellikle önce gelen istediği kamaraya yerleşir. Herkes geldikten sonra kaptan, mavi yolculara yapacakları yolculuk ve tekne kuralları hakkında kısa bilgi verir. Standart olarak ilk gece Marmaris Limanında yatılır (elbette teknede) ancak tüm yolcular ortak karar verirse akşamüstü gecelemek üzere hemen Marmaris’in karşısındaki adaya veya bir koya kısa bir seyirle gidilebilir. Akşam yemeği teknede yenilecektir. Limanda kalınırsa da gecenin dilediğiniz saatine kadar karada eğlenebilirsiniz (Tabii yol yorgunluğu buna müsaade ederse). http://www.maviyolcular.com

Liman işlemleri için tüm yolcuların isimleri (ve bazen kimlik fotokopileri) gerektiğinden, limandan ayrılmadan önce kaptanınız kimliklerinizi rica edebilir. İşlemler için sizin herhangi bir yere gitmeniz gerekmemektedir. Liman işlemlerinin yaklaşık bir saat süreceğini de hatırlatalım. http://www.maviyolcular.com

2.Gün:
Eğer liman işlemleri ilk gün yapılamamış ve limanda kalınmışsa, 2.gün erkenden yapılır. Kahvaltının ardından seyre başlanır. Kadırga Koyu’nda yüzme molası verilebilir. Hatta öğle yemeğini de burada yiyebilirsiniz. Ama yok hemen yüzmek istemiyoruz derseniz Arap Adası veya Serçe Koyu’na kadar seyre devam edebilirsiniz. Serçe Koyu, Bodrum Müzesi’nde sergilenmekte olan 11.yüzyıl Bizans batığının bulunduğu koydur. Gecelemeyi bu güzel Serçe Koyu’nda veya hemen yanındaki Korsan Koyu’nda yapabilirsiniz. Ancak bir iki teknenin sığdığı bu koyda yer bulma ihtimaliniz Serçe Koyu’na göre çok daha az ama eğer başarırsanız kristal sularında yüzme ayrıcalığını yaşarsınız. Ayrıca kıyıya çıkıp trekking yaparak Serçe Koyu’nun manzarasına da bakabilirsiniz.

3.Gün:
Kahvaltıdan sonra Datça yönüne hareket edilebilir. Uzunca seyir sırasında sol tarafınızda Yunan Sömbeki (Simi) Adası’nı görebilirsiniz. Datça’ya vardığınızda tekneniz su ve diğer ihtiyaçlarını giderecektir. Siz de bu sırada şirin kasaba Datça’yı gezebilirsiniz. Akşam yemeğini Datça’da veya çevre koylardan birinde yiyebilirsiniz.

4.Gün: http://www.maviyolcular.com
Sabahleyin Aktur (Çiftlik Koyu)’nda öğle yemeğini yemek için sefere çıkılır. Bu iki saatlik seyir sonrasında burada öğle yemeği yeni ve ardından Hisarönü Körfezi’nin derinlerine doğru ilerlenir. Girişi cok dar olan ancak içeriye doğru yol alındığında eşsiz bir manzarayla karşılaşılan Bencik Koyu’na girmenizi ve burada gecelemenizi tavsiye ediyoruz.

5.Gün:
Bugün artık Hisarönü Körfezi içindeki koyları ziyaret etme zamanı gelmiştir. Önce Selimiye Kasabasına ardından da Orhaniye dolaylarına gidebilirsiniz. Orhaniye Koyu’ndaki eşsiz Kız Kumu da ziyaret listenizde bulunmalıdır. Öğle yemeğini Kız Kumu’ndan az ötede yiyebilir, yüzerek veya teknenizin botu ile Kız Kumu’na gidebilirsiniz. Not: Kız Kumu’nda çıplak ayakla yürümek zor gelebilir. Koydaki bir adacık üzerinde kale duvarları görülen antik dönemden kalıntılar bulunmaktadır. http://www.maviyolcular.com

Sakin bir limana demir atıp gece bu civarda kalabilirsiniz. Öyle ki çevrede pek çok şirin koy sizi ağırlamak için beklemektedir.

6.Gün:
Dirsek Bükü ve Bozburun dolaylarına doğru hareket edersiniz. Bozburun, büyük ihtimalle sizin de içinde bulunduğunuz guletin yapılmış olduğu yerdir. Dilerseniz buraya yanaşıp tekne imalathanelerini gezebilirsiniz. Bozburun ayrıca eskiden sünger avcılığının merkezlerinden biriydi. Zaten guletler de sünger avcılığında kullanılan teknelerdi.

Gecelemeyi çevredeki koy veya adalardan birinde yapabilirsiniz.

7.Gün:
Artık Hisaönü Körfezi’nden çıkıp Marmaris yönüne hareket edilmeli… Loryma (Bozukkale) önünden geçerek yine Kara Burun dönülür. İkinci günde ziyaret imkanı bulunmamışsa şimdi Korsan Koyu’nun deneyebilirsiniz. Gecelemeyi ise Marmaris yakınlarında (Örneğin Cennet Adası) veya limanda yapmanız gerekecektir. http://www.maviyolcular.com

8.Gün:
Eğer limanda kalınmadıysa kahvaltı hazırlanırken tekneniz limana doğru yol alacaktır. Son defa yüzmek isterseniz elinizi çabuk tutup denize girin.

Kahvaltı hüzün içinde yapılacaktır. Herkeste, bir sonraki yıl yapılacak mavi yolculuğun planları başlar bile. Bu hüznü dağıtır ancak kaçınılmaz şekilde tekneden ayrılış vakti gelir. (Bu sırada kaptana bir hafta daha devam etmek için ne yapmak gerektiğini de sorabilirsiniz :) ) http://www.maviyolcular.com

Mürettebat bu sırada harıl harıl tekneyi temizlemeye başlamıştır.
Saat 10:00 dolaylarında tekneden ayrılınır. Eğer teknenin başka bir limana gidip yolcu alması gerekmiyorsa çantalarınızı bir süre daha teknede tutabilirsiniz.

Ayrıca bakınız:

Puanla (Tıklayıp puanlayın)
Loading...

Bu yazı ile ilgili yorumlarınızı, eksik bulduğunuz yerleri ve sorularınızı aşağıda yazabilirsiniz. Bu konu haricindeki sorularınızı forumda sorabilirsiniz.

Ayrıca kendi sitenizden geri izleme (trackback) yapabilir, bu yazıya yapılacak yorumlara RSS yoluyla ulaşabilirsiniz.